Cseh Katalin vigyázó szemeit Berlinre veti. A Momentum politikusa – miközben egykori családi cégénél az adóhatóság munkatársai kutakodtak – lelkes közleményt adott ki az új német kormány beiktatása kapcsán.
A héten tette le a kancellári esküt a szocdem Olaf Scholz, de színesre sikeredett kabinetének újbalos programját már korábban megismerhettük. Ingyenes abortusz, tb-támogatott nemváltoztatás és a melegházasság kötelező elismerése minden EU-tagállamban – csak néhány példa a koalíciós szerződésből, amiben megtalálható az is, hogy a „több haladást” akaró kormánypártok támogatnák a fogamzásgátló szerek „minden nem” számára történő fejlesztését. Bármit is jelentsen ez.
A meglódult vadliberális fantázia nyomán lesz még nemzeti akcióterv a „szexuális és nemi sokféleség elfogadására és védelmére”, a transzneműek nemátalakító beavatkozásait pedig teljes egészében az állam fedezné. A német kormány bevállalja annak kimondását is, hogy az Európa jövőjéről szóló diskurzusnak egy „föderális szövetségi állammá való alakuláshoz” kellene vezetnie, hovatovább a német érdekeket az európai érdekek fényében definiálnák, leépítenék a nemzetállami kompetenciákat, s uniós forrásokat vonnának meg a „renitensektől”.
Ez így tehát az Európai Egyesült Államok víziója, deklaráltan német vezetéssel,
hiperprogresszív ideológiai alapvetések mentén. S miközben a jelszavak és az „értékek” újak, a koncepció és a lépték nagyon is ismerős a történelem szerencsétlenebb időszakaiból. Berlin ismét bejelentkezett Európára.
És Cseh Katalin mégis lelkes. Valahol érthető. „Bízom benne, hogy közösen dolgozhatunk majd egy olyan erős Európai Unióért, ami megvédi a jogállamiságot és a közös, európai értékeinket mindennél fontosabbnak tartja” – jelentkezik szolgálatra a Momentum EP-képviselője. Aki annak is örvend, hogy kormányra került eszmetársai szakítani terveznek Angela Merkel azon gyakorlatával, amely a „gazdasági érdekeket gyakran az értékek, a demokrácia és az emberi jogok védelme elé helyezte”.
Világos. Tehát miközben a világgazdaság változásai miatt, illetve az Egyesült Államok és Kína árnyékában az „öreg kontinens” egyre inkább visszaszorulóban van, a koronavírus-járvány nyomán történelmi léptékben adósodik el, (részben) a klímavédelem jegyében energiaválságot szabadít magára, kiszervezi vagy leépíti az iparát, Berlin mégis a „demokratikus értékek lábbal tiprói ellen” lépne fel. Ez a prioritás egy olyan Európában, ahol már évtizedek óta demokratikus úton megválasztott kormányok igazgatják a jogegyenlőséget és a hatalmi ágak szétválasztását jórészt alaptörvényi szinten deklaráló országokat. Kis túlzással „tombol” a demokrácia. Az emberi szabadság is soha nem látott mértékben érvényesül, szinte már nem maradt jog, amiért küzdeni lehetne – és akkor a német „haladárok” felfedezik a queereket, a transzokat, az ingyenes abortuszt és a föderalizációt.
A kihelyezett tagozat, az újragondolt szivárványos Volksbund pedig Magyarországon is tapsikol örömében.